خانه >> سلامت >> رژیم وتغذیه >> از خوردن نارنگی در فصل پاییز غافل نشوید

از خوردن نارنگی در فصل پاییز غافل نشوید

از خوردن نارنگی در فصل پاییز غافل نشوید , رژیم وتغذیه

خوردن نارنگی در فصل پاییز

اگر نارنگی ترش باشد، مزاج آن سرد و خشک است ولی معمولاً طبع آن سرد و تر بوده و گاهی در مواردی که نارنگی خیلی شیرین باشد مختصری به سمت حرارت می‌رود.

خواص نارنگی

به گفته دکتر سید مهدی میرغضنفری متخصص طب سنتی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش، در فصل پاییز که مصرف غذاهایی با مزاج گرم و مقوی بیشتر می‌شود، احتمال بروز حرارت کبد و معده و صفرا هم افزایش می‌یابد که با مصرف نارنگی و سایر مرکبات می‌توان به رفع این مشکلات کمک کرد.

دکتر سید مهدی میرغضنفری، با اشاره به اینکه نارنگی مانند لیمو، نوع ترش نیز دارد ولی عمدتاً شیرین است گفت: اگر نارنگی ترش باشد، مزاج آن سرد و خشک است ولی معمولاً طبع آن سرد و تر بوده و گاهی در مواردی که خیلی شیرین باشد مختصری به سمت حرارت می‌رود که البته در بدن خودش را نشان نمی‌دهد و رطوبت بخش خوبی به بدن است.

این متخصص ضمن اشاره به اینکه طبع نارنگی سرد است و برای رفع حالت خفقان و تنگی نفس ناشی از سرماخوردگی و گرمی مزاج، مصرف آن توصیه می‌شود، گفت: کسانی که پس از خوردن غذاهایی با مزاج گرم دچار حرارت بدنی حتی در فصول سرد سال مثل پاییز می‌شوند یا سوزش گلو، خارش پوست یا عطش مفرط پیدا می‌کنند، خیلی از نارنگی نفع خواهند برد.

این میوه صفرا بر خوبی است و حرارت زائد کبد و معده را کم کرده، گرگرفتگی دوران یائسگی را که عمدتاً به دلیل خشکی نامحسوس پوست و انسداد منافذ پوستی است، بهبود نسبی می‌بخشد. نارنگی بهترین میوه برای افراد گرم‌مزاجی است که قصد گرفتن رژیم لاغری دارند.

مرکبات و نارنگی عمدتاً باعث افزایش ادرار می‌شوند و برای پاکسازی سیستم کلیوی و کمک به دفع سنگ‌ریزه‌های کوچک مفیدند و از همه مهم‌تر باعث برطرف شدن سوزش ناحیه تناسلی بخصوص در خانم‌هایی می‌شوند که ممکن است به‌غلط تشخیص عفونت بر آن‌ها گذاشته شود. البته پرتقال نیز خواص شبیه نارنگی دارد اما منافع آن قدری بیشتر از نارنگی است.

به این مطلب امتیاز دهید
[تعداد: 0 میانگین: 0]

مطلب پیشنهادی

فواید خوردن سیب قبل از صبحانه

فواید خوردن سیب قبل از صبحانه

اگر قبل از رفتن سر میز صبحانه و شروع به صبحانه خوردن یک عدد سیب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

*