>

برای دانلود آهنگ در موبایل بهتر است از »»دانلود منجر موبایل «« استفاده کنید

شش حقیقت جذاب درباره اسکلت انسان

17 نوامبر 2019
بدون نظر

استخوان‌ها شگفت‌انگیزند. اغلب مردم پس از آنکه می‌فهمند استخوان بافتی زنده است، شگفت‌زده می‌شوند. استخوان‌ها معمولا پس از شکستگی، توانایی ترمیم خود را دارند و به‌صورت پیوسته در واکنش به فعالیت‌های روزمره در فرایندی سلولی خود را بازسازی می‌کنند. در ادامه، حقایقی جذاب درباره‌ی اسکلت انسان ارائه شده است.

۱. تعداد استخوان‌های تمام افراد با هم برابر نیست

معمولا در کتاب‌های آموزشی، تعداد استخوان‌های اسکلت انسان براساس قوانین آناتومی، برابر با ۲۰۶ قطعه تخمین زده شده است؛ اما نوزادها با بیش از ۳۰۰ استخوان متولد می‌شوند که اغلب از غضروف ساخته شده‌اند؛ پس از چند سال، بخشی از استخوان‌ها به مواد معدنی تبدیل می‌شوند و بخشی دیگر به یکدیگر جوش می‌خورند.

برخی افراد با تعداد استخوان بیشتری مثل ۱۳ جفت دنده یا تعداد بیشتری انگشت متولد می‌شوند. تعداد استخوان بعضی افراد هم در طول رشد افزایش پیدا می‌کند. براساس پژوهشی جدید، فابلا، استخوان لوبیایی شکلی که پشت زانو قرار دارد به دلایلی مثل بهبود تغذیه و افزایش وزن نسبت به گذشته بیشتر در بدن افراد دیده می‌شود.

اسکلت انسان

۲. ارتفاع اسکلت انسان پیوسته در حال تغییر است

سرعت رشد کودکان معمولا در اولین سال تولد بیشتر است و انسان از اواسط تا اواخر نوجوانی به‌اندازه‌ی انسان بالغ، رشد می‌کند؛ اما با وجود توقف در رشد استخوان‌ها، ارتفاع استخوان به مرور زمان تغییر می‌کند. در مفصل‌ها (فضای بین دو استخوان)، لایه‌ای از غضروف قرار دارد که روی استخوان‌ها را پوشانده است. غضروف، بافتی لاستیکی است که از آب، کولاژن، پروتوگلیسان و سلول تشکیل شده است.

مقاله‌های مرتبط:

در طول روز، غضروف داخل ستون فقرات به خاطر جاذبه فشرده می‌شود. به همین دلیل وقتی پس از یک روز کاری به تخت خواب می‌روید، کوتاه‌تر می‌شوید. خوشبختانه، غضروف پس از استراحت افقی، مجددا به‌اندازه‌ی واقعی خود بازمی‌گردد. تأثیر نبود جاذبه در فضا روی فضانوردها برعکس است، به ‌طوری ‌که پس از بازگشت، سه درصد بلندتر می‌شوند. غضروف‌ها و استخوان‌ها بر اثر ضربه کوتاه می‌شوند. برای مثال استخوان ساق پا پس از دویدن، موقتا به‌اندازه‌ی یک میلی‌متر کوتاه می‌شود.

۳. یکی از استخوان‌ها به هیچ استخوانی وصل نیست

استخوان کفل به استخوان ران وصل شده است اما در بدن انسان، استخوان لامی (در قسمت بالای حنجره) به هیچ استخوانی وصل نیست. استخوان یو شکل لامی در کف زبان قرار دارد و توسط رباط‌ها و ماهیچه‌های کف جمجمه و استخوان‌های فک نگه داشته می‌شود. این استخوان امکان صحبت، تنفس و قورت دادن غذا را فراهم می‌کند. استخوان لامی به‌ندرت شکسته می‌شود و شکستگی در معاینات پس از مرگ می‌تواند نشان‌دهنده‌ی خفگی یا آویزان شدن از گردن باشد.

استخوان لامی

استخوان لامی تقریبا به هیچ چیز وصل نیست.

۴.  مغز استخوانَ صرفا پرکننده‌ی فضا نیست

استخوان‌های طویل از جمله استخوان ران با مغز استخوان پر شده‌اند. مغز استخوان، ترکیبی از سلول‌های چربی، سلول‌های خونی و سلول‌های ایمنی است. مغز استخوان در کودکان قرمز رنگ است که نشان‌دهنده‌ی نقش خون‌سازی آن است. در بزرگسالان، مغز استخوان زرد است و ده درصد از چربی بدن را تشکیل می‌دهند. مدت‌ها تصور می‌شد، سلول‌های چربی مغز استخوان چیزی به‌جز پرکننده‌های فضا نیستند اما امروزه دانشمندان به عملکرد سوخت‌وساز و درون‌ریز چربی داخل استخوان و تأثیر آن بر کل بدن انسان پی برده‌اند.

۵. کوچک‌ترین استخوان‌ها در گوش قرار دارند

کوچک‌ترین استخوان‌ها در بدن انسان، استخوان چکشی، استخوان سندانی و استخوان رکابی هستند. مجموعه‌ی این استخوان‌ها معروف به استخوانچه هستند و نقش آن‌ها انتقال لرزش‌های صوتی از طریق هوا و جریان آن‌ها در گوش داخلی است.

استخوانچه در بررسی‌های باستان‌شناسی و پزشکی قانونی اهمیت زیادی دارد

مجموعه‌ی استخوانچه، نه‌تنها کوچک‌ترین استخوان‌ها در کل بدن بلکه تنها استخوان‌هایی هستند که پس از سن یک سالگی ترمیم نمی‌شوند. این ویژگی بسیار مهم است زیرا تغییر شکل استخوان‌ها می‌تواند بر شنوایی تأثیر بگذارد. استخوانچه‌ها در پزشکی قانونی و باستان‌شناسی اهمیت زیادی دارند، زیرا در رحم تشکیل می‌شوند و با بررسی ایزوتوپی آن‌ها می‌توان به سرنخ‌هایی درباره‌ی رژیم غذایی و سلامت مادر در اسکلت‌های ناشناخته‌ی بزرگسال دست پیدا کرد.

۶. استخوان‌ها عامل استرس هستند

دستگاه عصبی سمپاتیک، مکانیزمی است که بدن را برای فعالیت‌های شدید آماده می‌کند. اغلب اوقات به این واکنش، جنگ یا جنگ گفته می‌شود و به آزادسازی هورمون آدرنالین در پاسخ به شرایط استر‌س‌زا وابسته است. اما اخیرا، پژوهشگرها مقاله‌ای را برای شناسایی استئوکالسین منتشر کرده‌اند؛ استئوکالسین، هورمونی است که توسط سلول‌های استخوان‌ساز منتشر می‌شود و نقشی کلیدی در پاسخ به استرس دارد.

موش‌هایی که بدون قابلیت تولید استئوکالسین پرورش داده شده‌اند، از واکنش جنگ یا جنگ در شرایط استرس‌زا محروم هستند. دانشمندان همچنین با بررسی سطوح استئوکالسین در انسان متوجه افزایش سطوح خون و ادرار پس از استرس شدند. درنتیجه مشخص شد استئوکالسین، مکانیزم استراحت و هضم پاراسمپاتیک را غیرفعال می‌کند که در فعال‌سازی واکنش جنگ یا جنگ نقش دارد. از طرفی هدف فیزیکی اسکلت، محافظت از بدن است. برای مثال استخوان دنده از مهم‌ترین اندام‌ها محافظت می‌کند؛ بنابراین تعجب‌آور نیست که استخوان‌ها نقشی فیزیولوژیک در ایمنی انسان داشته باشند.

لطفا نظر خود را در مورد این آهنگ بنویسید.

لینک کوتاه مطلب

http://aryahome.ir/?p=2631

برچسب ها

20 − پنج =