صفحه اصلی اخبار اقتصادی احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی

احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی

0 خواندن ثانیه
۰
0
4

احتمال افزایش قیمت کالاهای اساسی , اقتصادی

احتمال افزایش تعرفه کالاهای اساسی : آریا هوم

دیروز خبر بی‌اطلاعی وزیر صنعت، معدن و تجارت را در خصوص افزایش قیمت کالاهای اساسی در یکی از خبرگزاری‌های رسمی کشور خواندم. جالب است آقای نعمت‌زاده مدتی قبل از این اظهارنظر اعلام کرده بود که بخشنامه افزایش قیمت ۱۸ کالای اساسی به وزارت صنعت ابلاغ شده است. از این موضوع می‌توان چند برداشت داشت.

یکی فراموش کردن ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور توسط آقای نعمت زاده و دستوری که باید به سازمان حمایت داده شود و دیگری ناپخته بودن طرح است.

برای هر تصویب قیمتی در هیات دولت که همه وزیران حضور دارند تصمیم گیری می شود و بعید است که سخنگوی دولت و وزیر صنعت در این مورد بی اطلاع باشند. ممکن است که این اقدام دولت با اعلام ابهام برانگیز روبه رو بوده و اکنون طرح به تکامل خود رسیده است.

به همین دلیل تصمیم گرفتند که این تعرفه باید افزایش بیشتری داشته باشد و وزیر هم در این مورد اظهار بی اطلاعی می کند تا ماجرا به صورت شفاف روشن شود.

به بیان ساده تر ممکن است دولت قصد داشته باشد درصد افزایش قیمت کالاهای اساسی را بیش از ۶ درصد اعلام کند و به همین دلیل منتظر به نتیجه رسیدن آن هستند اما بحث قابل توجه اینجاست که این گونه اخبار در سطح جامعه باعث سردرگمی مردم و همچنین بر هم خوردن تعادل اقتصادی می شود.

در بخش اقتصادی تولیدکنندگان به دلیل این که از تقاضای بازار اطلاع ندارند تولیدات خود را در تعلیق نگه می دارند و همچنین مصرف کنندگان به علت بی اطلاعی از قیمت محصولات موجود در بازار اقدام به خرید نمی کنند تا موضوع روشن شود.

دولت یازدهم تورم را از ۴۰ درصد به پایین۱۵ درصد رسانده و افزایش ۶ درصدی قیمت کالاهای اساسی برای تولید کننده توجیه اقتصادی دارد. دولت همین موضوع را می تواند به عنوان حمایت از تولید مطرح کند، اما متاسفانه شاهد رفتارها و گفته های متناقض در بدنه اقتصادی دولت هستیم که بار ذهنی منفی را در جامعه به همراه دارد.

دولت شفاف این موضوع را اعلام کند و البته نظارت خود را در بخش عرضه کالا قوی کند که سودجویان نتوانند از این موضوع بهره ببرند.

اگر دولت تنها قوانین را وضع کند و نظارتی روی آن نداشته باشد گویی قانونی تصویب نکرده، اما اگر نظارت خود را قوی کند قانون وجهه بهتری پیدا می کند. افزایش قیمت کالاهای اساسی بیش از تعرفه مشخص از مسائل عدم نظارت بر بازار است که دولت باید در این زمینه اهتمام بیشتری نشان دهد.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط admin
بارگذاری در اقتصادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + دوازده =

*

بررسی

عکس جدید مهسا کاشف بازیگر سریال آنام!

مهسا کاشف بازیگر کشورمان این روزها در سریال آنام به نقش آفرینی پرداخته است. عکس جدید مهسا …