پورتال خبری تفریحی

با آبکش‌ کردن برنج ، ویتامین‌ها را دور نریزید!

0 0

با آبکش‌ کردن برنج ، ویتامین‌ها را دور نریزید! , رژیم وتغذیه

 با آبکش‌ کردن برنج ، ویتامین‌ها را دور نریزید!
زمانیکه برنج آبکش می‌شود ویتامین‌های گروه ‌B که محلول در آب است تا حدودی از بین می‌رود.
دکتر رزاقی متخصص تغذیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت:در این مورد که نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می رود تصور تا حدودی اشتباه وجود دارد که فکر می کنیم نشاسته با آبکش کردن برنج از بین می رود، اما واقعیت این است که مواد نشاسته ای که مصرف می کنیم برای جذب در بدن به صورت قند جذب می شود که هرچه سرعت جذب بالاتر باشد قند خون نیز سریع تر بالا می رود که این مورد برای افراد دیابتی و کسانی که بیماری عدم تحمل گلوکز را دارند بسیار مضر است.
وقتی برنج آبکش می شود این اتفاقات سریع تر رخ خواهد داد. در حالیکه اگر برنج را به صورت کند آماده کنیم به آرامی جذب می شود و به مراتب آهسته تر قند خون بالا خواهد رفت.
وی ادامه داد: بهترین حالت مصرف برنج این است که یا از برنج کم تر استفاده شود و یا از برنج های مخلوط مثل لوبیا پلو و سبزی پلو استفاده شود و یا اینکه حتی الامکان برنج های قهوه ای که حاوی سبوس است را مصرف کنیم.
هیئت علمی شهید پزشکی در مورد ته دیگ نیز توضیح داد: به طور کلی مواد نشاسته ای مانند سیب زمینی و برنج و نان که به عنوان ته دیگ استفاده می شود ماده ای سرطان زا به نام آکریلامید تولید می کند که فوق العاده برای بدن مضر است و ممکن است ایجاد سرطان کند.
وی توضیح داد: به طور کلی کسانی که بیماری دیابت و یا عدم تحمل گلوکز و یا چاقی دارند باید کم تراز برنج استفاده کنند تا دچار عوارض شدید نشوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + پانزده =