پورتال خبری تفریحی

دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز ۱۰ چیست؟

0 0

دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز 10 چیست؟ , کامپیوتر

دسترسی سریع یا Quick access

در فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ ویژگی کاربردی به نام دسترسی سریع یا کوئیک اکسس Quick Access وجود دارد. در این پست قصد داریم همه تنظیمات مربوط به ویژگی Quick Access در ویندوز ۱۰ را توضیح بدهیم. اگر از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید – مخصوصا اگر تازه ویندوز ۱۰ رو نصب کرده اید – توصیه می کنم حتما این پست ساده و کوتاه رو بخونید .

معرفی ویژگی Quick access در ویندوز ۱۰

دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز 10 چیست؟ , کامپیوتر

حتما می دانید که در قسمت چپ برنامه فایل اکسپلورر ( همون برنامه My Computer ) ویندوز ۸٫۱ بخشی با عنوان Favorite  وجود دارد. این قسمت در ویندوز ۱۰ تغییر کرده و ویژگی دیگری به نام کوئیک اکسس یا  دسترسی سریع (Quick Access)جایگزین آن شده است. ویژگی quick access امکانات بسیار خوبی دارد و نسبتا هوشمند است . در کادر کوئیک اکسس پوشه هایی که اخیرا باز شده یا پوشه هایی که بیشتر بهش مراجعه کرده اید نمایش داده می‌شود .  ویندوز ۱۰ می‌تواند به صورت هوشمند فولدرهایی که خیلی باهاش سر و کار دارید را داده و آن را در دسترس کاربر قرار می‌دهد تا مجبور نباشید کل مسیر را دوباره طی کنید. به طور پیش فرض ۴ تا فولدر به نام‌های Desktop , Downloads , Documents و Pictures در پنل کوئیک اکسس نمایش داده میشود.

اضافه کردن فولدر به Quick access

دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز 10 چیست؟ , کامپیوتر

اضافه کردن فولدر دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز 10 چیست؟ , کامپیوتر

فولدر جدید اضافه شده

برای اضافه کردن پوشه جدید به قسمت کوئیک اکسس فقط کافیست روی فولدر  مورد نظر راست کلیک کنید و بعد گزینه Pin to Quick access رو انتخاب کنید . حالا به فایل اکسپلورر بروید ؛ همانطور که ملاحظه می کنید پوشه مورد نظر به فهرست Quick access اضافه شده .

نکته مهم : شما در هر جایی از محیط ویندوز باشید می توانید با این روش فولدر مورد نظرتون رو به فهرست Quick access اضافه کنید .

حذف فولدرها از قسمت Quick access

دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز 10 چیست؟ , کامپیوتر

اگر میخواهید فولدری را از فهرست Quick access حذف کنید به برنامه فایل اکسپلورر رفته و از قسمت Quick access روی فولدر مورد نظر راست کلیک کنید و بعد گزینه Unpin from Quick access رو انتخاب کنید .

تنظیمات مربوط به Quick access در Folder Options ویندوز ۱۰

در قسمت Folder Options ویندوز ۱۰ چند گزینه برای تنظیمات ویژگی کوئیک اکسس وجود داره که در ادامه تک تک این گزینه ها را توضیح میدهم . برای دسترسی به قسمت Folder Options برنامه فایل اکسپلورر رو باز کنید و از منوی File روی گزینه Change folder and search options کلیک کنید . تنظیمات Quick access در همون تب General قرار دارد.

دسترسی سریع یا Quick access در ویندوز 10 چیست؟ , کامپیوتر

■ گزینه Open File Explore to

فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ حالت دارد :

۱- حالت پیش فرض Quick access

اگر این گزینه روی quick access تنظیم شود ، وقتی برنامه فایل اکسپلور رو باز می کنید پوشه های کوییک اکسس نمایش داده می‌شوند.

۲- حالت This PC

اگر حالت This PC فعال شود دیگر این فولدرها نمایش داده نمی‌شود و فقط همان فولدرهای اصلی ویندوز و پارتیشن‌ها نمایش داده می‌شوند . اگر دوست ندارید محیط فایل اکسپلورر شلوغ شود و یا نمیخواهید کسی فولدرهای اخیر رو که باز کردید ببیند، می توانید این حالت رو فعال کنید .

■ گزینه Privacy یا حریم خصوصی

در قسمت Privacy یا حریم خصوصی چند گزینه وجود دارد :

۱- گزینه Show recently used files in Quick access

اگر این گزینه رو تیک بزنید فایل هایی که اخیرا باز شده در این قسمت نمایش داده می‌شود.

۲- گزینه Show frequently used folders in Quick access

اگر این گزینه رو تیک بزنید فولدرهایی که زیاد بهشون مراجعه می کنید در این قسمت نمایش داده می‌‌شوند .

۳- Clear file explorer history

فهرست تمام فایل ها و پوشه هایی که در ویندوز ۱۰ باز می کنید ذخیره می‌شود تا Quick access بتواند بعدا این فایل ها و فولدرها را نمایش بدهد . در این قسمت اگر روی دکمه Clear کلیک کنید این فهرست خالی می‌شود . اگر دوست ندارید کسی فعالیت های اخیرتان را ببیند از این گزینه استفاده می کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفت =