پورتال خبری تفریحی

کلاهبرداری با استفاده از احساسات مذهبی افراد

0 0

کلاهبرداری با استفاده از احساسات مذهبی افراد , حوادث

کلاهبرداری با احساسات مذهبی افراد

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ناجا هشدار داد: از دانلود مداحی‌هایی که از طریق ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی از طریق افراد ناآشنا ارسال می‌شود به دلیل احتمال ویروسی بودن خودداری کنید.

به گزارش خبرنگار مهر سرهنگ دوم علی نیک‌نفس در تشریح این نوع کلاهبرداری ها با هشدار به کاربران گفت: حتماً برای دانلود مداحی‌ها از سایت‌ها معتبر اقدام کنید و بعد از دانلود سیستم و حداقل فایل دریافت شده را ویروس‌کشی کنند.

وی افزود: به روز بودن آنتی‌ویروس در سیستم‌ها یک ضرورت است و بعد از هر دانلود اقدام به ویروس‌کشی کردن سیستم نیز ضروری است.

نیک نفس در ادامه جمع‌آوری کمک برای نیازمندان را یکی دیگر از شگردهای کلاه‌برداران سایبری معرفی کرد و گفت: در ایام و مناسبت‌های مختلف شاهد انتشار پیام‌های این چنینی در شبکه‌های اجتماعی و حتی سایت‌های که به این منظور در فضای سایبر بارگذاری می‌شوند، هستیم.

سرهنگ دوم نیک‌نفس در ادامه با اشاره به راه افتادن سایت‌ها و کانال‌های خاص به مناسبت محرم که ادعا دارند برای افراد بی‌بضاعت یا بیماران نیازمند کمک جمع می‌کنند، افزود: شهروندان مراقب باشند و برای کمک به افراد بی‌بضاعت یا بیماران نیازمند حتماً از طریق سایت‌های مؤسسات معتبر اقدام کنند و به هیچ عنوان به پیام‌ها یا کانال‌های راه افتاده در شبکه‌های اجتماعی اطمینان نکنند.

وی در تشریح شگرد کلاهبرداران سایبری گفت: جمع‌آوری نذورات برای رساندن به دست افراد نیازمند یا حتی اماکن مذهبی از شگردهای این مجرمان است که تلاش دارند تا با بازی با باورهای و احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده نمایند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ثبت‌نام از زائران حرم حسینی برای اربعین را یکی از ترفندهای مجرمانه کلاه‌برداران سایبری خواند و گفت: در سال گذشته شاهد این امر بودیم که برخی با راه‌اندازی سایت و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی از علاقه‌مندان به زیارت حرم حسینی سوءاستفاده می‌کردند.

سرهنگ دوم نیک‌نفس ادامه داد: شهروندان حتماً برای ثبت نام زیارت حرم سالار شهیدان از طریق سایت رسمی سازمان حج و زیارت اقدام کنند.

وی با بیان این‌که احتمالاً شرکت‌ها و نهادهایی که در زمینه گردشگری فعالیت می‌کنند نیز برای اعزام زائر به اربعین حسینی اقدام می‌کنند، گفت: برای این‌که این نهادها دچار جرائم نشوند تأکید ما بر آن است که سایت‌های موازی و مشابه ایجاد نکنند، بلکه از طریق سامانه رسمی ثبت‌نام را انجام دهند.

سرهنگ نیک‌نفس ادامه داد: در سنوات گذشته اغلب افرادی که به‌طور غیررسمی اقدام به ثبت‌نام کرده بودند با مشکلات عدیده مواجه شدند یا مورد کلاه‌برداری قرار گرفته‌اند.

رئیس مرکز تشخیص‌و پیشگیری پلیس فتا گفت: زمانی که در سایت غیررسمی و غیر مجاز اقدام به ثبت‌نام می‌کنید طبیعی است فرآیند صحیح انجام سفر، دریافت ویزا و اقدامات مربوط به ساماندهی افراد اتفاق نمی‌افتد و مشکلات عدیده‌ای گریبان‌گیر فرد ثبت‌نام کننده می‌شود.

سرهنگ دوم نیک‌نفس از هم‌وطنان درخواست کرد: در صورت مشاهده سایت‌ها و یا مواردی که ثبت نام غیررسمی انجام می‌دهند حتماً به سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir اطلاع دهند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − شش =