صفحه اصلی اخبار سیاسی ششمین جلسه رسیدگی به پرونده زنجانی

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده زنجانی

24 خواندن ثانیه
۰
0
0

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده زنجانی , سیاسی

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده رنجانی

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی صبح امروز (دوشنبه) – ۱۸ آبان ماه – در دادگاه انقلاب به صورت علنی آغاز شد.

بابک زنجانی متهم ردیف اول حدود ساعت ۸:۴۰ با تدابیر شدید امنیتی وارد دادگاه شد.

* بابک زنجانی قبل از شروع جلسه دادگاه دقایقی با وکیل مدافع‌اش صحبت کرد.

* خواهران بابک زنجانی و وکلای مدافع متهمان و شکات در جلسه دادگاه حضور دارند.

* یکی از خواهران متهم ردیف اول پرونده، با در دست داشتن صلوات‌شمار ذکر می‌گفت.

* ساعت ۹:۰۵ قاضی صلواتی رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و نجفی نماینده دادستان وارد دادگاه شدند.

* جلسه دادگاه ساعت ۹:۱۰ با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

* قاضی صلواتی در ابتدای جلسه دادگاه مواد ۳۵۳، ۳۵۴ و ۳۵۸ قانون آیین دادرسی کیفری را متذکر شد.

* رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب از بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی خواست تا ضمن حضور در جایگاه به ادامه دفاعیات خود بپردازد.

* قاضی صلواتی یادآور شد: وکلا و موکلین در مقام دفاع حق ندارند خارج از موازین شرعی و قانونی صحبت کرده و به کسی توهین کنند.

بابک زنجانی با حضور در جایگاه با قرائت بخش‌هایی از زیارت عاشورا، گفت: در جلسات قبل در پایان بخش اول دفاعیاتم قول صدور ضمانتنامه را داده بودم که در این خصوص توضیحات لازم را ارائه می‌دهم. در بخش دوم دفاعیاتم، شماره حساب‌هایی از بانک مرکزی تقدیم شما شده بود که در آن زمینه هم توضیحات لازم را می‌دهم.

وی افزود: در کیفرخواست موضوع MT و استانداردها مطرح شده بود که بازپرس محترم مطرح کرده بودند MT جعل شده که توضیحات لازم را در این زمینه خواهم داد. همچنین اعلام شد که ۱۱ ال‌سی از سوی من برای بانک مرکزی و شرکت HK صادر شده که من اسم ال‌سی را برات عنوان کردم و مطرح شد که برات نیست و ال‌سی است؛ در واقع کارشناس محترم گفتند که ال‌سی با برات فرق می‌کند که در این خصوص بحث شد.

این متهم ادامه داد: مجبورم به جای دفاع از کیفرخواست و اتهاماتی که به من وارد شده، بعضی توضیحات را ارائه دهم تا شائبه‌ای ایجاد نشود. دلیل علنی شدن دادگاه، درخواست خودم و وکیلم بود. من این موضوع را خدمت شما مطرح کردم و از رئیس قوه قضائیه علنی بودن دادگاه را خواستم تا همه ببینند و قضاوت کنند. هر کسی قضاوت و تهمتی دارد به من بگوید؛ زیرا از نظر من اشکالی ندارد.

وی تاکید کرد: به دلیل اینکه حساسیت موضوع زیاد است من هر حرکتی که انجام می‌دهم باعث حاشیه‌هایی می‌شود. یکی از این حواشی پوشه‌هایی بود که دست من بود و روی آن نوشته شده بود که بعضی قابل قرائت و بعضی غیرقابل قرائت در دادگاه است. باید یادآور شوم این موضوعات مربوط به تفکیک مدارک خودم بود و مسائل محرمانه‌ای بود که نیازی به قرائت در دادگاه نبود. به همین دلیل من بعضی از پوشه‌هایم را به عنوان پوشه‌های غیرقابل قرائت نام‌گذاری کردم تا اگر لازم بود توضیحات لازم را درباره آنها ارائه دهم.

زنجانی در ادامه قرائت دفاعیات خود درباره موضوع ال‌سی و برات، گفت: وکیل مدافع نفت اعلام کرده که تا چند روز قبل بحث ال‌سی مطرح بوده و حالا یکباره عنوان برات را گرفته است. من درخواست پیگیری جدی‌تر درباره موضوع را کردم و در این خصوص چهار استعلام انجام شد. یکی از این استعلامات این بود که از وکلای خارجی‌ام درخواست کردم از اتاق بازرگانی بین‌المللی در این زمینه سئوال شود. همچنین خواستم از شرکت سوئیفت در این راستا استعلاماتی انجام شود و بر همین اساس مدارکی را جمع کردم.

وی یادآور شد: همانگونه که می‌دانید شرکت‌ها مجاز به خط سوئیفت هستند و می‌توانند از این طریق با بانک و دیگر شرکت‌ها ارتباط داشته باشند. من فایلی را در این زمینه خدمتتان می‌دهم که شرکت‌های ایرانی و خارجی از سوئیفت استفاده می‌کنند که یکی از این شرکت‌ها، شرکت ملی نفت ایران است و وقتی که تحریم شد سوئیفتش قطع شد؛ بنابراین این موضوع نشان می‌دهد که ایران و شرکت‌های ایرانی هم از داشتن سوئیفت مستثنی نیستند.

متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی یادآور شد: در سئوالاتی که از اتاق بازرگانی بین‌المللی و شرکت سوئیفت در خصوص برات و ال‌سی کردم هر دو اعلام کردند که ال‌سی و برات نامه اعتباری هستند که از سوی یک شرکت یا بانک صادر می‌شود. در شرکت‌ به آن برات شرکتی و در بانک برات بانکی یا ال‌سی گفته می‌شود که این موضوع در قانون تجارت هم آمده است. کارشناس محترم یکی از ایراداتش این بود که شما بالای آن چیزی که می‌گویید برات است، ننوشته‌اید برات. باید یادآور شوم که یکی دیگر از مواد قانون تجارت مطرح کرده که ننوشتن برات هیچ ایرادی ندارد.

بابک زنجانی ادامه داد: برات نیازی به مجوز از بانک مرکزی ندارد. شرکت ملی نفت عیناً برات‌هایی را با فرمت MD700 صادر کرده که شرکت‌های زیرمجموعه‌اش خریدار و شرکت خریدار قائم‌مقام‌اش است؛ یعنی همین کاری که من کردم. من ۱۱ فقره گشایش اعتبار – حالا هر اسمی که شما روی آن می‌گذارید – از یکی از شرکت های خودم به بانک مالزی خودم صادر کردم و بانک مالزی آن را به شرکت HK ابلاغ کرد، ولی متأسفانه هیچ عملیاتی بر روی آن انجام نشد. من پول نفت را نقداً به شرکت نفت واریز کردم.

وی در ادامه صحبت‌های خود، گفت: در خصوص فرمت MT فایل دیگری را تهیه کرده‌ام که آن را تقدیم‌تان می‌کنم.

بابک زنجانی درباره شماره‌ حساب‌هایی که وزارت نفت در جلسه قبل به وی داده بود، گفت: شما مطرح کردید که بانک مرکزی این شماره‌ حساب‌ها را داده و من گفتم که بانک مرکزی می‌داند که این شماره حساب‌ها قابل دریافت وجوه نیست و ای کاش به دادگاه آن را نمی‌داد ولی فکر کردم شاید در این دو سال معجزه‌ای شده باشد.

وی یادآور شد: این شماره حساب‌ها در خارج از کشور ایجاد شده و ایران زمانی که به کشورها نفت می‌فروشد پول نفت را آنها در این حساب‌ها واریز می‌کنند. یعنی فقط اجازه واردات وجود دارد. این چک قابل حواله به خارج از کشور نیست. اینکه دکتر نوبخت مطرح می‌کند که این شماره‌ حساب‌ها قابلیت وصول دارد یا ایشان اطلاع ندارند یا چیز دیگری را دنبال می‌کنند. من در همین راستا دو کار انجام دادم و از یکی از وکلایم خواستم که از ۳ تا کشور، سه تا ۵۰ یورو را به این حساب‌ها حواله کنند و بانک‌ها آن را ارسال کردند، جوابی که بانک گیرنده داد این بود که این حساب‌ها محرمانه است و قابلیت وصول ندارد.

متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی ادامه داد: در ۴ نوامبر دو پیام فرستادم، یک پیام به بانک ترکیه و گفتم که پول به حساب بانک مرکزی یا بانک‌ گارانتی واریز و ضمانتنامه را صادر کند. بانک مذکور در همان روز جواب داد که ما نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم؛ زیرا این حساب‌ها، حساب‌های خاص بین ایران و ترکیه است. یک روز بعد آن بانک جواب داد که ما هم امکان دریافت وجه را نداریم. بنابراین، اگر این موضوع نادرست است خودشان پول را می‌گرفتند که من این موضوع را اثبات می‌کنم.

وی درباره ضمانتنامه‌ای که قرار بود تا روز دوشنبه هفته گذشته ارائه شود، گفت: ۱۹۶۸ میلیون یورو به ذی‌نفعی شرکت HK قرار بود ضمانتنامه صادر کنیم که این کار ساده نیست زیرا ما هیچ چیز نداریم و از طرفی ضمانتنامه‌ای که صادر می‌کنیم برای شرکت تحریمی است. دوستان من قول مساعد داده‌اند که این اتفاق انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به من در روزی که این موضوع را در دادگاه مطرح کردم گفتند که دو امضا برای این ضمانتنامه گرفته شده و دو امضای دیگر باقی مانده است. در همین خصوص دو مدرک آورده‌ام. یکی از آن مصوبه اتحادیه اروپاست که من را تحریم کرد. یعنی اتحادیه اروپا دو تا تحریم برای من ایجاد کرد، اولی برای شخص بابک زنجانی و گفت که در راستای نقض مفاد اتحادیه اروپا علیه ایران، بابک زنجانی به نهادهای ایرانی کمک کرده است. دومین تحریم این بود که بابک زنجانی در فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک کمک کرده، بر همین اساس شروع به تحریم‌ شرکت‌هایم کردند و اولین تحریم هم بانک سرمایه‌گذاری من در مالزی بود.

متهم ردیف اول پرونده موسوم به فساد نفتی تصریح کرد: اتحادیه اروپا بانک نفت در خارج از کشور من را تحریم کرد. ‌شرکت دیگرم در دبی را نیز مورد تحریم قرار داد و به طور کلی تمام مجموعه‌های من را بلوکه کرد. من اگر از وجوهم استفاده کنم باید از اتحادیه اروپا اجازه بگیرم.

وی مجدداً با اشاره به صدور ضمانتنامه ای که قرار بود به دادگاه ارائه دهد، گفت: دو نفر دیگر که امضای‌شان در خصوص این ضمانتنامه باقی مانده ایراد گرفته‌اند و گفته‌اند که این پول تحریمی بوده است و از نامه‌ای که از اتحادیه اروپا استعلام گرفته‌اند، اتحادیه اعلام کرده که شما می‌توانید در مقابل این ضمانتنامه استفاده لازم را داشته باشید اما پس از برداشته شدن تحریم‌ها.

بابک زنجانی با بیان اینکه یکی از مشکلات دیگری که در خصوص ضمانت‌نامه ایحاد شده این است که در همه جا ضمانتنامه با یک یا دو درصد صادر می‌شود حال اینکه این دو درصد در این ضمانتنامه به ۶ درصد اضافه شده است، ۶ درصد یعنی دو میلیارد یورو پول که بسیار سنگین است. همچنین مطرح کردند که ضمانتنامه را به نام دیگری به نام گشایش کننده قرار دهید و آن را به اسم شرکت دیگر قرار داده‌اند و بانک هم آن را تأیید کرد، به طور کلی کارهای ضمانتنامه تا حدودی انجام شده است.

دفاعیات بابک زنجانی ادامه دارد.

* ساعت ۱۰:۱۵ قاضی صلواتی به دلیل افت فشار متهم ردیف اول پرونده، اعلام تنفس ۱۵ دقیقه‌ای کرد.

بر اساس این گزارش، تاکنون ۵ جلسه دادگاه برای رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شده که در سه جلسه اول کیفرخواست متهمان این پرونده قرائت و در جلسه چهارم و پنجم متهم اصلی پرونده به ارائه دفاعیات خود پرداخت.

در جلسه چهارم و پنجم دادگاه، بابک زنجانی ۵۲ صفحه از دفاعیات ۲۰۰ صفحه‌ای خود را مطرح کرد.

جلسات بعدی دادگاه به ترتیب در روزهای دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار می‌شود.

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط admin
بارگذاری در سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پانزده =

*

بررسی

دانلود آهنگ جدید هوروش بند به نام لیلی بی عشق

آهنگ هوروش بند لیلی بی عشق دانلود آهنگ جدید هوروش بند به نام لیلی بی عشق Download New Song…