صفحه اصلی سلامت سلامت و پزشکی آیا لامپ های کم مصرف سرطان زا هستند ؟

آیا لامپ های کم مصرف سرطان زا هستند ؟

2 خواندن ثانیه
۰
0
3

آیا لامپ های کم مصرف به راستی سرطان زا هستند یا خیر؟

 

در هر لامپ کم مصرف، مانند لامپ های خطی قدیم، ۳ تا ۵ میلی گرم جیوه وجود دارد و مقدار جیوه در این لامپ ها اضافه نشده است که بخواهد سرطان زا باشد.در واقع این مقدار جیوه یک دهم جیوه استفاده شده در دماسنج هایی است که برای سنجش دمای بدن یا اتاق استفاده می شود. و این در حالی است که کسی به این دماسنج ها اعتراضی ندارد.
آیا لامپ های کم مصرف  سرطان زا هستند ؟ , سلامت و پزشکی
لامپ های کم مصرف  سرطان زا هستند یا خیر؟این سوالی است که این روزها با مطرح شدن شبهه سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف به دلیل وجود جیوه در آنها و تولید اشعه  مضر” UV” ،برای افکار عمومی مطرح است و مردمی را که هر روز با حجم عظیمی از اخبار آلودگی های مختلف، از آلودگی هوا و آب گرفته تا آلودگی مواد غذایی  مواجه هستند را نگران تر از قبل کرده است.

در بخش هایی از  گزارش باشگاه خبرنگاران در باره سرطان زا بودن لامپ های کم مصرف آمده است: “لامپ‌های کم‌مصرف می‌توانند باعث مشکلاتی از جمله اضطراب، سردرد و حتی سرطان ‌شود.

بسیاری از افراد برای جلوگیری از به هدر رفتن پول و انر‍ژی، نسل جدیدی از لامپ‌های کم‌مصرف را جایگزین لامپ‌های قدیمی و استاندارد کرده‌اند. این در حالی است که این نسل جدید از لامپ‌های کم‌مصرف سمی است. به همین دلیل سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا دستورالعمل‌هایی فوری و ضروری را در صورت شکستن این لامپ‌ها و ساطع شدن گاز سمی که از آن‌ها ابلاغ کرده‌ است. اگر این لامپ‌ها بشکنند، ۲۰ برابر بیشتر از حداکثر غلظت جیوه وارد هوا می‌کنند.”( برای خواندن این گزارش کلیک کنید)

برای اثبات این ادعا، شفاف در تماس با احمد محسنی، دبیر انجمن تولید کنندگان لامپ در کشور، واقعیت این ماجرا را جویا شد که وی سرطان زا بودن این لامپ را بسیار جدی تکذیب کرد.

احمد محسنی در خصوص وجود جیوه در لامپ های کم مصرف به شفاف گفت: در هر لامپ کم مصرف، مانند لامپ های خطی قدیم، ۳ تا ۵ میلی گرم جیوه وجود دارد و مقدار جیوه در این لامپ ها اضافه نشده است که بخواهد سرطان زا باشد.در واقع این مقدار جیوه یک دهم جیوه استفاده شده در دماسنج هایی است که برای سنجش دمای بدن یا اتاق استفاده می شود. و این در حالی است که کسی به این دماسنج ها اعتراضی ندارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لامپ کشور ادامه داد: همه میدانند که جیوه وقتی  در محیط زیست قرار بگیرد، مناسب نیست و مضر است اما در مورد لامپ ها تا وقتی که لامپ کار می کند این جیوه هیچ ضرری برای مردم ندارد و وقتی هم که عمر لامپ تمام شد و به اصطلاح سوخت، باید آن را در دو لفاف بچینند و در سطل زباله بیاندازند که این در دستور العمل مصرف لامپ ها نیز آمده است.

محسنی در پاسخ به این سوال که اگر لامپ شکست چه باید کرد نیز گفت: در این صورت باید با جارو و خاک انداز معمولی آن را جمع کرد و در سطل زباله ریخت و از جارو برقی برای جمع کردن آن استفاده نکرد.در این صورت هیچ خطری ایجاد نمی کند.

او همچنین ،تولید اشعه سرطان زای “UV” در لامپ های کم مصرف را تکذیب کرد و افزود:این مساله صددر صد باطل است و میزان  اشعه ای که در خورشید وجود دارد بسیار بسیار بیشتر از لامپ ها است و  درواقع می توان گفت این لامپ ها اصلا “UV” تولید نمی کنند.

محسنی درپایان نیز به شفاف تاکید کرد: همه لامپ هایی که مهر استانداردتولید ایران را دارند بی شک خطری برای سلامت انسان ندارند و همه اینحرف ها کذب محض است.

  • ۵ نشانه کمبود پتاسیم در بدن

    کمبود پتاسیم ۵ نشانه کمبود پتاسیم وقتی به این فکر می کنید که برای سالم بودن به چه مواد مغذ…
  • این دست دوم ها را هرگز نخرید !!

    این دست دوم ها را هرگز نخرید گاهی اوقات ما برای پرداخت پول و هزینه‌ کمتر می‌خواهیم بعضی از…
  • ارتباط ورم یا پف بدن با تغذیه

    ادم (ورم) علائم مختلفی را شامل می شود که از آن جمله می توان به بادکردگی و پف آلودگی اطراف …
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط admin
بارگذاری در سلامت و پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

*

بررسی

دانلود آهنگ جدید فرهبد به نام تبریک میگم

دانلود آهنگ جدید فرهبد به نام تبریک میگم ترانه و موزیک: آرش ای پی , تنظیم: مسعود جهانی Dow…