صفحه اصلی مطالب اختصاصی آریاهوم از منطقه امن خود فراتر روید!

از منطقه امن خود فراتر روید!

4 خواندن ثانیه
۰
0
3

از منطقه امن خود فراتر روید! , مطالب اختصاصی آریاهوم موفقیت

از منطقه امن خود فراتر روید

اینکه ما منطقه امن خود را بشناسیم و خود را هرطور که شده است به بیرون آن پرتاب کنیم، راهی است که ما را به سمت موفقیت می‌برد.

 موفقیت جایی بیرون از منطقه امن هر فرد است. بیایید از امروز و از همین نوجوانی، منطقه امن خود را بشناسیم و برای بیرون آمدن از آن اقدام کنیم

از منطقه امن خود بیرون بیاییم

 «من هرچه که هستم، ارزشمندم» این یکی از معانی عزت نفس است ولیکن تمام ماجرا این نیست. شاید موقعیتی که در آن قرار دارم، ارزشمند نباشد یا درنهایت مرا شکست دهد.

ما هرلحظه باید خود و توانمندی‌هایمان را باور داشته باشیم و یادمان باشد که دوست داشتنی هستیم، ولیکن این را فراموش نکنیم که هرلحظه می‌توانیم سطح خود را ارتقا دهیم و در مسیر رشد فردی خود قدمهای محکم‌تری برداریم؛ مثلاً ممکن است نوجوانی که در رشته تنیس توانمند است، فقط به خاطر ترس از موفق نشدن در این رشته، هرگز سمت آن نرود و اشتیاق خود را به تنیس از خود و دیگران بپوشاند.

یادمان باشد که نیازها برآورده می‌شوند تا ما بتوانیم به سمت اهداف خود حرکت کنیم، همانطور که خودرو برای حرکت خود به بنزین نیاز دارد، انسان هم برای حفظ سلامت روان خود به ارتباط سالم با دیگران، احساسی خودمختاری در زندگی شخصی خویش و باورخودارزشمندی نیازمند است.

 اما همه این‌ها امکانات لازم بودند، نه کافی! تا زمانی که ما به کارهای قبلی که آنها را از بر هستیم چسبیده‌ایم، همان فعالیتهایی که آنها را بلد هستیم در برنامه روزانه ما هست، هیچ چیز جدیدی را تجربه نمی‌کنیم و توانمندیهای خود را محک نمی‌زنیم، در واقع به منطقه امن خود پناه برده‌ایم و پای خود را از گلیممان درازتر نکرده‌ایم!

بله درست متوجه شدید، از کجا میدانیم گلیم ما همین گلیم کوچک چند متری است؟ چرا ما نباید به نقاط بلند آرزوهایمان برسیم؟ چرا ما به آرزوهایمان نرسیم؟ منطقه امن (Comfort Zone) جایی است که در آن ایستاده‌ایم و حرکتی نداریم. منطقه امن هر شخصی ممکن است متفاوت باشد.

یک نفر ممکن است هرگز کار موردعلاقه‌اش را تجربه نکند، شخصی دیگر خود را از رابطه‌ای معیوب رها سازد یا فرد دیگری به دنبال لایک دیگران و توجه اطرافیان، خود را خوب جلوه دهد و نگذارد احساسات اصیل اش بروز پیدا کند.

منطقه امن آن جایی است که لایک خود را می‌گیری ولی حس می‌کنی که لایک ها به دلت نمی‌نشیند. از ته دلت می‌فهمی که انگار توجهی را که می‌خواهی، داری، ولی یک چیزی همیشه کم است، منطقه امن زمانی است که تو می‌خواهی رشد کنی، ولی صدایی در درونت می‌گوید: «بی خیالش!»

از ترسیدن نترسیم

از منطقه امن خود فراتر روید! , مطالب اختصاصی آریاهوم موفقیت

 از منطقه امن بیرون آمدن، ترس و اضطراب به همراه دارد، شک نکنید. قرارگرفتن در مکان و زمانی خارج از منطقه امن، دل ما را آشوب می‌کند، نگرانمان می‌دارد و ما را گاه ناامید و ناکام می‌کند.

خوب یابد این طبیعتش است، تغییرش نمی‌توان داد. اصلاً این هم بخشی از ماجرای موفقیت است، تجربه یک اضطراب ازاردهنده دوست داشتنی ، یک ورزشکار حرفهای قبل از شروع مسابقه، یک متخصص قبل از شروع سخنرانی‌اش، یک محصل قبل از شروع کنکورش و … همه دچار اضطراب هستند. اما ان طرف خط، موفقیتی دوست داشتنی انتظاران ها را می‌کشد.

 اگر از تجریه شخصی خود بخواهم بگویم، غالب اوقات فکر می‌کردم خارج از این منطقه نابودی انتظار مرا می‌کشد تا موفقیت، ولی بیشتر اوقات فکر من اشتباه بود؛ چرا که -. خروج از آن منطقه آرام و بی خاصیت باعث موفقیتم شد هروقت درمورد خروج از منطقه امن صحبت می‌کنم، یاد اولین باری میافتم که قرار بود جلوی ۳ دوربین زنده تلویزیون بروم.

ترسی تمام وجودم را فراگرفته بود، اکثر پیراهنم از تعریق زیاد خیس شده بود، تندشدن قلبم را هرلحظه بیشتر حسی می‌کردم، دلم می‌خواست هیچ وقت پایم را به استودیو نمی‌گذاشتم، ولیکن تمام این حسی‌ها بعد از یک ساعت از بین رفت.

پایان برنامه من بودم و آرزویی که به ان رسیده بودم، فهمیدم که بازهم ارزشش را داشت، نباید شک کنم. من آن موقع ترسیدم و فهمیدم که ترسیدن هم ترس ندارد؛ چرا که ترس، یکی از هیجانات من است؛ مانند غم، شادی، سرخوشی، اضطراب، خشم و… که همه برای تجربه کردن است، نه ترسیدن ! همیشه این را به یادداشته باشیم که ما موفق نمی‌شویم، مگر اینکه شهامت به خرج داده و کارهایی را انجام دهیم که تا به حالی سراغشان نرفته‌ایم.

 از منطقه امن خود بیرون بیاییم، ترس و اضطراب آن را مزه مزه کنیم و هرلحظه به دنبال آغازکردن مسیر موفقیت خود باشیم.

 

اختصاصی آریاهوم

 

 

بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط admin
بارگذاری در مطالب اختصاصی آریاهوم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 11 =

*

بررسی

عکس جدید مهسا کاشف بازیگر سریال آنام!

مهسا کاشف بازیگر کشورمان این روزها در سریال آنام به نقش آفرینی پرداخته است. عکس جدید مهسا …