صفحه اصلی سلامت سلامت و پزشکی پاره شدن طحال مهدی قائدی خطرناک است؟ + کار طحال چیست؟

پاره شدن طحال مهدی قائدی خطرناک است؟ + کار طحال چیست؟

0 خواندن ثانیه
۰
0
17

همانطور که می دانید مهدی قائدی فوتبالیست جوان در یک تصادف دچار پارگی طحال شد. آیا پارگی طحال خطرناک است؟ انسان بدون طحال می تواند زندگی کند؟ در این مقاله به این سوالات پاسخ داده می شود. 

طحال در کدام قسمت بدن است و چه کاری انجام می دهد؟

طحال مهدی قائدی، بازیکن جوان تیم فوتبال استقلال تخلیه شد. این خبر بدی بود، هم از آن‌رو که یک انسان دچار مشکل سلامتی شده و هم برای فوتبال ایران که یکی از امیدهای آینده‌اش را اینک و بعد از آن تصادف رعب‌انگیز، بی‌هوش روی تخت بیمارستان می‌بیند.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا بدون طحال نیز می‌توان زندگی کرد و اساسا طحال چیست، کجاست و کارش چیست؟

طحال چیست و چه کاری در بدن انجام می دهد؟

پاره شدن طحال مهدی قائدی خطرناک است؟ + کار طحال چیست؟ , سلامت و پزشکی

طحال، پشت معده و زیر دنده‌های سمت چپ قرار دارد و تقریبا به اندازه مشت انسان است.در هر دقیقه، تقریبا ۳۰۰ میلی‌لیتر خون با عبور از طحال تصفیه می‌شود. به این شکل کهطحال گلبول‌های قرمز خیلی مسن، آسیب‌دیده، تغییر شکل یافته و پلاکت‌های غیرطبیعی را از جریان خون خارج می‌کند. همچنین سلول‌های خونی آسیب‌دیده مثل آهن و هموگلوبین در این عضو بازیافت می‌شوند.هر گونه سلول غیرطبیعی نیز با عبور از طحال، در تله آن می‌افتد و از سیستم خون خارج می‌شود. در یک انسان بالغ، هر روز حدود ۲۰ میلی‌لیتر گلبول قرمز فرسوده توسط طحال از رده خارج می‌شود.

در طحال، لنفوسیت‌های B وجود دارند که در برابر میکروب‌ها اقدام به ترشح مواد ضدمیکروبی می‌کنند و بنابراین طحال نقش مهمی در جلوگیری از برخی بیماری‌ها و عفونت‌ها دارد. به علاوه، در مواقع ضروری که سلول‌های مغز استخوان انسان نمی‌توانند تولید خون داشته باشند، طحال وارد عمل می‌شود و خون‌سازی می‌کند. وظیفه دیگر طحال، تأمین خون برای بافت‌هایی است که به دلایلی مانند جراحت و بیماری نیازمند خون‌رسانی ویژه‌اند.

از آنجا که طحال زیر دنده‌های پایینی قرار دارد، ممکن است در تصادفات با خرد شدن دنده‌ها، آسیب ببیند و دچار خونریزی شود. در چنین مواردی، اگر شدت جراحت زیاد باشد، ممکن است پزشک معالج برای ممانعت از خونریزی داخلی در شکم، چاره‌ای جز برداشتن طحال نداشته باشد.

البته در یک حالت دیگر هم ممکن است طحال را بردارند و آن، زمانی است که طحال، بیش‌فعال باشد و بیش از حد مورد نیاز، سلول‌ها و گلبول‌ها را از خود بزداید.

بدون طحال هم می‌توان زندگی کرد چرا که در غیاب آن، سیستم لنفاوی کبد بخشی از مسئولیت طحال را بر عهده می‌گیرد ولی با توجه به اینکه طحال، تصفیه خون و تقویت سیستم ایمنی بدن را بر عهده دارد، کسانی که طحالشان برداشته می‌شود، باید واکسن‌ها‌ و داروهای خاصی را دریافت کنند. آنها باید در برابر هر گونه عفونت و بیماری حساسیت ویژه‌تری داشته باشند و تحت نظر پزشک معالج قرار گیرند. بنابراین مهدی قائدی نیز بدون طحال به زندگی باز خواهد گشت و ادامه فوتبال او، منوط به نظر تخصصی پزشکی خواهد بود.

منبع : سیمرغ 

  • رویای نیمار شدن مهدی قائدی + عکس مدل مو

    رویای نیمار شدن مهدی قائدی + عکس مدل مو

    مهدی قائدی بازیکن بسیار جوان استقلال که طرفداران این تیم لقب نیمار را به وی داده اند, از ن…
بارگذاری بیشتر مطالب مرتبط
بارگذاری توسط admin
بارگذاری در سلامت و پزشکی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − سیزده =

*

بررسی

دانلود آهنگ جدید فرهبد به نام تبریک میگم

دانلود آهنگ جدید فرهبد به نام تبریک میگم ترانه و موزیک: آرش ای پی , تنظیم: مسعود جهانی Dow…